Navštivte Maroko – zemi tradičních bazarů s vůní orientálního koření
Maroko – jen při vyslovení tohoto slova se mnohým lidem vybaví země vonící exotikou. Nabízí především pobřeží omývané Atlantským oceánem i příslib historie dávných civilizací.
Území Marockého království, nejzápadnější země severní Afriky, bylo ve své dlouhé historii spravováno Kartáginci, Římany, Araby i Evropany. Každá civilizace svým způsobem ovlivnila původní berberské obyvatelstvo. Dnešní Maroko je tak směsicí několika kultur. Svou nezávislost získalo až v roce 1956, kdy přestalo být francouzským protektorátem. Většina obyvatel i dnes vládne francouzštinou.
Vliv Francie je patrný i v urbanistickém řešení Casablanky, která svým vzhledem připomíná evropské metropole. Díky pozoruhodným městům, pohoří Atlas, Středozemnímu moři a Atlantskému oceánu přitahuje Maroko spousty turistů, kteří preferující přírodu i městské typy.
Král a obyvatelstvo
Maroko je konstituční demokratickou a sociální monarchií. Hlavou Maroka byl do července 1999 král Hasan II, po jeho smrti byl korunován jeho syn Mohamed IV. Oficiálním názvem této země je Marocké království. Maroko sousedí na východě s Alžírskem a na jihu se Západní Saharou, a na severu se dvěma španělskými exklávami Ceuta a Mellila. Rozloha Maroka činní 458 730 km2.
Maroko má kolem 30, 5 miliónu obyvatel. Úředním jazykem je zde arabština. Ovšem mluví se zde i berbersky, francouzsky a španělsky. Dobře se zde domluvíte i anglicky a to především s průvodci a prodejci. Státním náboženstvím je islám. Měnou je marocký dinhár.
Území, rozložení a poloha Maroka
Maroko má spolu se západní Saharou rozlohu okolo 720 000 km2. Území Maroko bylo formované trojím vrásněním. Krajinu nejvíce ovlivňují tři aspekty – pohoří Atlas, Sahara a atlantské pobřeží. Pohoří Atlas prochází zemí od jihozápadu (Antilas) přes jeho největší část Vysoký Atlas, až k severu (pohoří Rif) a odtud na severozápad (Střední Alas) a tady strmě padá do Středozemního moře. Ve Vysokém Atlasu rozprostírajícím se ve středním Maroku najdeme i nejvyšší horu Džabal Tubkal dosahující výšky 4 167 metrů nad mořem.
Atlanitcké pobřeží je ploché a stoupá do Marockého vnitrozemí k tabulovité krajině marocké mesety. Na východě a jihovýchodě přechází pohoří Atlas v alžírskou náhorní plošinu šotů a Saharu. Existují dvě období v roce, které jsou nejvhodnější pro Maroko dovolenou. První je zhruba v dubnu a květnu, a druhé v září až říjnu. Jarní období je po dovolenou v Maroku nejideálnější.
Krásné počasí i teplotní výkyvy
Počasí v Maroku bývá pěkné, i když je velmi ovlivněno Středním a Vysokým Atlasem. Tyto dvě pohoří jsou výrazným klimatickým rozhraním. Severozápad Maroka je ovlivněn Středomořím a vyznačuje se mírným deštivým podnebím. Oblast Atlasu se vyznačuje typickým vysokohorským podnebím se značnými teplotními rozdíly. Na jihu a jihovýchodu panuje suché pouštní kontinentální podnebí.
Co můžete zažít a spatřit na dovolené v Maroku
Staří Římané kdysi postavili v Maroku osady, na jejichž místech dodnes stojí majestátní paláce. Starší kočovníci zanechali na území Maroka pouštní města a dobové hradby. Maroko dovolenou tak můžete kombinovat s výlety za historickými památkami a odpočinkem na nekonečných plážích s pouštními dunami. Díky oceánu, který omývá marocké břehy, si zdejší pobřeží oblíbili i surfaři.
Mezi nejvyhledávanější letoviska patří Agadir, Marrakesh a Saidia. Každé letovisko se směle může pochlubit něčím jiným. Agadir je typicky nearabské město. Nabízí množství pláží, relaxace, obchodů a pláží. Marrakesh je letovisko lákající především pohádkovým světem marockých uliček, středověkých náměstí a tradičních trhů. Letovisko Saidia je známe především, jako modrá perla Středomoří. Disponuje soukromými plážemi, golfovým hřištěm a menšími nákupními centry.
Comments are Closed